Czym jest kompresor stomatologiczny i do czego się go używa?

Jednym z podstawowych urządzeń gabinetów dentystycznych jest kompresor stomatologiczny. Inaczej mówiąc, jest to specjalna sprężarka, której głównym zadaniem jest wytwarzanie powietrza pod określonym ciśnieniem.

Najczęściej urządzenia tego typu wytwarzają ciśnienie mieszczący się w granicach pomiędzy pięć a osiem barów. Wydajność takiego modelu mierzona jest w ilości litrów sprężonego powietrza, które wytwarzane jest w ciągu jednej minuty.

Jakie są różnice pomiędzy kompresorami stomatologicznymi?

Urządzenia służące do sprężania powietrza różnią się pomiędzy sobą wydajnością oraz wielkością. Największe modele umożliwiają podłączenie nawet dwóch urządzeń jednocześnie, dzięki czemu mogą obsługiwać w tym samym czasie dwa stanowiska przeznaczone dla pacjenta.

Kompresory stomatologiczne najczęściej różnią się od siebie:

  • wydajnością,
  • wielkością zbiornika na powietrze,
  • ilością stanowisk, które obsługują,
  • zasadą działania, konstrukcją, oraz poziomem natężenia hałasu.

Gdzie wykorzystuje się sprężarki do gabinetu stomatologicznego?

Kompresor stomatologiczny wykorzystuje się do prawidłowego działania fotela dentystycznego. Unit stomatologiczny zintegrowany z kompresorem umożliwia wykorzystanie wszystkich podłączonych urządzeń oraz ich bezproblemowe działanie.

Oprócz zasilania samego fotela, który jest niezbędny podczas leczenia zębów pacjenta, sprężarka zasila również:

  • wiertarkę stomatologiczną,
  • lampy oświetlające,
  • oraz urządzenia ssące.

Najważniejszym narzędziem dentysty, które zasilane jest sprężonym powietrzem, jest specjalistyczna wiertarka do zębów. Pozostałe urządzenia również napędzane są kompresorem, ale także mogą działać poprzez podłączenie zasilania energii elektrycznej.

Jakie są ich rodzaje?

W obecnych czasach gabinety dentystyczne wykorzystują tylko kompresory bezolejowe. Nowoczesne modele sprężarek cechują się przede wszystkim znacznie cichszą pracą, lepszą wydajnością oraz wysoką jakością sprężonego powietrza.

Kiedyś wykorzystywano tylko sprężarki olejowe, które jednak w obecnych czasach nie są dobrym rozwiązaniem. Obecnie każdy gabinet stomatologiczny stawia na innowacyjne rozwiązanie, aby jakość pracy była jak najlepsza.

Czy sprężarka do gabinetu dentystycznego generuje duży hałas?

Kompresory wykorzystywane w gabinecie stomatologicznym pracują długo i bardzo często się włączają. Z tego względu więc stare modele zupełnie się nie sprawdzają, ponieważ narażają pacjentów na hałas przez długi czas.

Producenci sprężarek oferujący nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne wyposażyli urządzenie w dźwiękochłonne obudowy, które pozwalają zmniejszyć głośność pracy użytkowanego sprzętu. Zostały wyciszone do tego stopnia, że w ogóle nie przeszkadzają pacjentom siedzącym na fotelu stomatologicznym.

Jak wybrać odpowiedni model?

Wybór odpowiedniej sprężarki podyktowany jest przede wszystkim tym, ile osób codziennie przyjmowanych jest przez dentystę. Do gabinetów dentystycznych, w których występują tylko niewielkie przerwy pomiędzy wizytami pacjentów najlepszym rozwiązaniem będzie kompresor 50 litrowy. Natomiast w przypadku gdy pomiędzy zabiegami występują dłuższe przerwy, w zupełności wystarczy kompresor 10 litrowy.

Niewątpliwie największą zaletą takich urządzeń jest to, że posiadają gumowe kółka jezdne, dzięki czemu można je bez problemu przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego. Tego rodzaju modele świetnie sprawdzają w dużych i małych gabinetach dentystycznych, spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa i gwarantują wysoką jakość pracy

 

You may also like...