Różne odmiany jabłek, ich wartość odżywcza a także znaczenie dla organizmu.
Jabłko to bardzo popularne owoce w Polsce. Mają bardzo szerokie zastosowanie w kuchni, mnóstwo walorów zdrowotnych, a także właściwości korzystne dla naszej urody. W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o chemicznych substancjach obecnych w warzywach, roślinach i zbożach, o pozostałościach pestycydów i detergentów, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Pamiętając o tym, należy przed spożyciem zawsze umyć owoce, a jeżeli nie pochodzą one z ekologicznych upraw, to najzdrowiej jest obierać je ze skórki, lub namoczyć w roztworze oczyszczającym je z pestycydów i herbicydów.
Dobrym sposobem na oczyszczenie owocu z nadmiaru szkodliwych substancji jest obieranie go ze skórki, jednak obierając owoce pozbawiamy je znacznej ilości wartościowych substancji.
Czy warto jeść jabłka
Jabłka są bardzo zdrowe i wykazują wiele pozytywnych reakcji dla naszego organizmu. Wspomagają pracę układu pokarmowego, krwionośnego, immunologicznego. Obniżają poziom cukru i cholesterolu, poprawiają wygląd skóry, włosów i paznokci, wspomagają pracę wątroby. A także zapobiegają powstawaniu wielu chorobom przewodu pokarmowego, a także nowotworom i chorobom krążenia.
Najpopularniejsze odmiany jabłek
1. Reneta. Do tej grupy należą szara reneta, złota reneta czy reneta ananasowa.
2. Alwa. Jest zimową odmianą jabłek.
3. Shampion. To jesienna odmiana jabłek. W smaku podobne są do gruszek.
4. Rubin. Ich smak jest słodko-winny.
5. Starking. W smaku są słodkie i najlepsze do spożywania na surowo.
Jabłka posiadają wiele odmian, różnią się nie tylko kolorem, smakiem czy wielkością, ale także wartościami odżywczymi. I tak najwięcej wartości znajduje się w jabłkach kwaśnych, szczególnie mowa tu o witaminie C, a także w owocach nieobranych, dojrzałych, małych, starych odmianach. Okazuje się, że te mniejsze i starsze odmiany jabłek posiadają dużo więcej witaminy C i flawonoidów i antocyjanów, które chronią nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Z kolei najwięcej antocyjanów, które wykazują pozytywny wpływ na nasz wzrok i pamięć jest odmiana szara reneta.
Wartość odżywcza jabłka:
– witamina C, A, E, K, D,
– witaminy z grupy B,
– flawonoidy,
– beta-karoten,
– błonnik pokarmowy — głównie pektyny,
– kwercetyna,
– antocyjany,
– kwas foliowy,
– antyoksydanty,
– mikroelementy: potas, fosfor, żelazo, wapń.
Najnowsze komentarze