Oddychanie pełna piersią.

Jeśli chcesz żyć długo oddychaj głęboko i rzadko – tak brzmi tybetańska mądrość oraz odpowiedz na pytanie jak prawidłowo oddychać?. Brzmi banalnie, przecież nie ma nic prostszego niż oddychanie, a jednak okazuje się, że w praktyce nie jest to już takie proste. O ile zdajemy sobie sprawę z tego jak ważna jest jakość powietrza, które wdychamy o tyle sposób w jaki to robimy wydaje się być mało istotny.

Pełne oddychanie

Typ oddychania, jaki dała nam natura to właśnie oddychanie pełne. Aby spróbować je wykonać poprawnie najlepiej rozluźnić ciało w wygodnej pozycji, może być siedząca, leżąca lub stojąca. Zamknięcie oczu może być pomocne. Na początku spokojny wdech nosem i wypełnianie powietrzem dolnej części płuc, w tym momencie przednia ściana brzucha powinna pójść do przodu. Następnie wypełnia się środkowa część płuc, wypychając do przodu dolne żebra i klatkę piersiową. Na koniec wypełnia się górna część płuc unosząc klatkę piersiową razem z górnymi żebrami lekko przy tym rozciągając ramiona.
To powolny i ciągły wdech składający się z trzech etapów podczas, których cała klatka piersiowa wypełnia się powietrzem, unosi do góry i rozszerza. Po wdechu następuje równie istotny powolny, utrzymujący pierś w napięciu wydech nosem. Wypuszczając powietrze nosem należy stopniowo wciągać brzuch.

Początkowo takie pełne oddychanie może wydawać się proste, jednak potrzeba czasu i ćwiczeń aby zacząć tak oddychać na co dzień. Pomocna może okazać się obserwacja małych dzieci, które jeszcze nie zatraciły umiejętności pełnego oddychania. Oraz próba naśladowania sposobu w jaki oddychają, małe dzieci w wieku 3 – 5 lat ponieważ one oddychają właściwie. Jeżeli uda się już opanować ten rytm, można do niego dołączyć specyficzny rytm oddechowy, który jest związany z częściowym wstrzymywaniem oddechu. Albowiem świadome wstrzymywanie oddechu zwiększa harmoniczne rozprowadzanie energii po całym ciele.
Jak widać w powiedzeniu oddychać pełną piersią jest bardzo dużo prawdy. Okazuje się, że od umiejętności prawidłowego oddychania zależy długość i jakość naszego życia.

 

You may also like...