Olejek z sosny w pielęgnacji skóry
Skóra czasem potrafi płatać figle. Trądzik, przebarwienia, wysypki czy przesuszenie to jedne z wielu problemów, z jakimi boryka się mnóstwo osób. Drogeryjne kosmetyki czasem nie wystarczają, żeby przywrócić dobry stan cery. Warto jednak sięgnąć po naturalne składniki, jakimi obdarzyła nas matka natura. Jednym z nich jest sosna zwyczajna, która jak się okazuje, posiada szereg działań korzystnych dla skóry. W tym artykule dowiesz się, jak może posłużyć sosna na ratunek skórze.
Właściwości sosny zwyczajnej
Sosna zwyczajna to jedna z niewielu roślin, którą można wykorzystać właściwie w całości. Branża medyczna i kosmetyczna wykorzystuje zarówno pąki i igły sosny, jak również pędy i korę. Każdy surowiec charakteryzuje się innymi właściwościami, ale każdemu z nich przypisuje się bogactwo korzystnych dla zdrowia substancji, takich jak witaminy, flawonoidy, garbniki i związki terpentowe. W kosmetyce często używa się olejku eterycznego z sosny. Jest on polecany dla cery dojrzałej, ponieważ wspiera krążenie, poprawia ukrwienie i ujędrnia. Obecność flawonoidów, czyli przeciwutleniaczy spowalnia procesy starzenia się, a witamina C regeneruje i odmładza, pozwalając opóźnić pojawienie się zmarszczek. Garbniki sosnowe działają odkażająco, przeciwzapalnie i antybakteryjnie, dlatego olejek sosnowy jest polecany do pielęgnacji skóry trądzikowej. Również posłuży skórze przesuszonej, podrażnionej i zmęczonej. Z uwagi na działanie antyzapalne łagodzi ponadto bóle reumatyczne, a dodatkowo może wspomóc walkę z cellulitem.
Zastosowanie olejku sosnowego
Olejek sosnowy można stosować punktowo na wypryski i stany zapalne skóry. Poleca się go w pielęgnacji cery tłustej, a to dzięki działaniu regulującemu wydzielanie sebum. Można dodać również parę kropel olejku do kąpieli. Rozcieńczony w oleju bazowym może być używany jako składnik maseczek i kremów do twarzy. W tej postaci olejek sprawdzi się też do masażu całego ciała, zwłaszcza ud i pośladków, z uwagi na działanie ujędrniające. Olejek eteryczny z sosny zwyczajnej sprawdzi się także w przypadku przeziębienia i grypy – można używać go w ramach inhalacji lub nacierać nim ciało. Wykazuje działanie antybakteryjne, rozgrzewające, wykrztuśne i dotleniające, dlatego będzie pomocny w leczeniu górnych dróg oddechowych.
Natura obdarowała nas wieloma dobrodziejstwami, jednym z nich jest sosna zwyczajna i przygotowany z niej olejek eteryczny. Warto mieć go w domu, gdyż charakteryzuje się szerokim spektrum działania i może być pomocny w walce z wieloma dolegliwościami, zwłaszcza dolegliwościami skórnymi.
Najnowsze komentarze